Chirurgia stomatologiczna

W klinice oferujemy pełną gamę zabiegów chirurgicznych.

Będąc w rękach wprawnych i doświadczonych chirurgów, nie musisz się obawiać zabiegów kryjących się pod na pozór groźnie brzmiącymi nazwami: usunięcia zębów zatrzymanych, resekcje, hemisekcje, odbarczanie torbieli, podnoszenie dna zatoki itp.

Usunięcie zęba

Zabieg ten traktuje się zawsze jako ostateczność i wykonuje po rozważeniu czy istnieją szanse na wyleczenie innymi metodami. Ekstrakcja (usunięcie) przeprowadzana jest zawsze w znieczuleniu.

Dłutowanie

Jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż ekstrakcja (usunięcie) zęba przeznaczonym głównie dla zębów zatrzymanych, złamanych lub pozostawionych korzeni. Najczęściej problem zatrzymanych zębów dotyczy „ósemek”.

Hemisekcja i radisekcja

Są to tzw. zabiegi „ostatniej szansy”  przeprowadzane dla zębów wielokorzeniowych przy odpowiednich wskazaniach do ich wykonania np. gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia kanału.

 • Radisekcja polega na odcięciu pojedynczego korzenia z pozostawieniem całości części koronowej zęba.
 • Hemisekcja to usunięcie połowy zęba (części koronowej) wraz z jednym z korzeni.

Resekcje wierzchołków korzeni

Usunięcie tylko wierzchołka korzenia wraz bakteriami i stanem zapalnym wokół niego np. w przypadku bardzo rozbudowanej delty korzeniowej bez możliwości przeleczenia wierzchołka korzenia zabiegami z zakresu endodoncji.

Usunięcie torbieli

Torbiel jest patologiczną zmianą wywoływaną przewlekłym stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Występuje w tkance kostnej zarówno szczęki jak i żuchwy. Często torbiele w okresie początkowym są bezobjawowe. Podstawą wykrycia jest zdjęcie RTG a także badanie fizykalne, dzięki któremu możemy stwierdzić wygórowanie na wysokości wierzchołka korzenia zęba chorego. Zwykle torbiele do 8 mm zlikwidować można dzięki przeleczeniu kanałowemu kanału zainfekowanego. Torbiele powyżej 8 mm najcześciej wymagają procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej. Ubytek powstały po wyłuszczeniu torbieli wymaga w zależności od wielkości wypełniania go materiałem kosciozastępczym.


Podniesienie zatoki szczękowej (Sinus Lift)

Jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wprowadzeniu materiału kościozastępczego pod błonę śluzową wyściełającą zatokę szczękową, w celu zwiększenia ilości kości, przed planowanym zabiegiem implantologicznym,  w trudnych warunkach anatomicznych,  w bocznych odcinkach szczęki.(Patrz implantologia)

Czy wybity ząb można uratować?

Oczywiście, można przeprowadzić zabieg reimplantacji czyli ponownego umieszczenia wybitego zęba w zębodole, musi on jednak spełniać pewne wymagania:

 • największą szansę przyjęcia mają zęby młode z nie do końca rozwiniętym korzeniem
 • ząb nie może przebywać poza zębodołem dłużej niż 20-30 minut
 • podstawą jest jak najszybsze zgłoszenie się pacjenta do lekarza stomatologa i transport zwichniętego zęba w przedsionku jamy ustnej pacjenta, mleku, lub soli fizjologicznej.

Zabieg reimplantacji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym ponieważ zawsze przed przywróceniem zęba należy zbadać wyrostek zębodołowy w miejscu zwichnięcia zęba. Kolejnym etapem jest unieruchomienie zęba polegające na założeniu szyny unieruchamiającej na 1-2 tygodnie. Gdy ząb upadł na ziemię bądź też inną zanieczyszczoną powierzchnię bardzo ważna jest profilaktyka przeciwtężcowa.

Korekta wędzidełek

Wędzidełka są to pasma tkanki łącznej  łączące dziąsło z częścią wewnętrzną wargi górnej (górne) bądź dolnej (dolne). Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Można go wykonać metodą tradycyjną przy pomocy nożyczek chirurgicznych i założeniu szwów bądź też przy pomocy lasera. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje najczęściej powstanie diastemy (szpary pomiędzy pierwszymi siekaczami górnymi), obnażenie szyjek zębowych a także uniemożliwia prawidłowe konstruowanie i późniejsze użytkowanie protezy.

Chirurgia przedprotetyczna

Często zdaża się tak, że do prawidłowego skonstruowania, wykonania, najbardziej funkcjonalnego, komfortowego i estetycznego uzupełnienia protetycznego należy posłużyć się leczeniem chirurgicznym. Zabiegi wykonywane w tym zakresie to:

 • korekta  wędzidełek wargi górnej lub/i dolnej ( patrz wyżej )
 • usuwanie fałdów lub przerośniętych guzów włóknistych
 • usuwanie zębów zatrzymanych
 • resekcja wierzchołka korzenia
 • zlikwidowanie ostrych brzegów kostnych wyrostka zębodołowego
 • zabiegi na wyrostku zębodołowym polegające na jego poszerzeniu lub podniesieniu.
 • wszczepienie implantów (Patrz implantologia)

Więcej - Patrz protetyka

Jak przygotować się do zabiegu ekstrakcji?

W celu prawidłowego przygotowania się do zabiegu chirurgicznego należy:

 • wypocząć;
 •  zjeść lekki lecz kaloryczny posiłek;
 •  przyjąć leki (stale przyjmowane), chyba, że chirurg zaleci inaczej;
 •  odprężyć się i zaufać lekarzowi.

Wskazania po ekstrakcji:

 • nie spożywamy posiłków ani nie pijemy 2h od zabiegu
 • nie wolno palić papierosów w dniu zabiegu
 • nie pić gorących napoi w dniu zabiegu
 • nie wysysać skrzepu z miejsca ekstrakcji ponieważ grozi to powstaniem „suchego zębodołu”
 • nie płuczemy jamy ustnej
 • usuwamy opatrunek po 40 minutach od zabiegu;
 • wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz do 2 godzin po zabiegu;
 • nie ogrzewamy twarzy po stronie ekstrakcji! – nie należy spać na stronie po którym usuwany był ząb
 • w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy zastosować środki przeciwbólowe tj. Ketonal, Ibuprom, Paracetamol, nie należy przyjmować środków zawierającychkwas acetylosalicylowy np. Aspiryna.

Czy w ciąży można usuwać zęby?

Ciąża jest przeciwwskazaniem względnym co oznacza, że tylko w niektórych przypadkach u kobiet ciężarnych nie można wykonać zabiegu ekstrakcji. Do każdej pacjentki należy podejść wyjątkowo indywidualnie przygotować pacjentkę, dobrać preparat znieczulający, a sam zabieg przeprowadzić sprawnie i skuteczne. Najbezpieczniej zabiegi tego typu wykonuje się w 2 trymestrze ciąży. 

Powrót do oferty

ELIXIR - Klinika Dentystyczna

Klinika Dentystyczna Elixir

ul.Fabryczna 1

05-077 Warszawa-Wesoła

ico tel 22 773 21 12     ico tel 518 662 799

facebookklimatyzacjaparkingudogodnienia dla niepełnosprawnychpłatność kartąico qr

Copyright © 2021 Klinika Dentystyczna Elixir All rights reserved