Periodontologia

Periodontologia jest nauką zajmującą się profilaktyką, leczeniem błony śluzowej oraz tkanek przyzębia, dzięki którym ząb utrzymywany jest w prawidłowej pozycji.

Wielu pacjentów cierpi z powodu chorób przyzębia mogącą dotknąć ludzi w każdej grupie wiekowej lecz najczęściej występuje u osób po 35 roku życia. Przewlekłe stany zapalne doprowadzają do zaniku dziąseł (tzw. recesji dziąseł), co prowadzi do odsłonięcia korzeni zębów ich rozchwiania a nawet utraty. Choroby przyzębia rozpoczynają się od powstania płytki nazębnej a następnie kamienia nazębnego, który stwarza retencję i dogodne warunki do rozwoju bakterii powodujących zapalenie dziąseł oraz tkanek przyzębia. Płytka nazębna tworzy się bardzo szybko dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej.

Zapalenie bardzo łatwo jest wykryć samemu:

  • dziąsła są zaczerwienione
  • pogrubione
  • nie mają połysku
  • brodawki międzyzębowe są pogrubione
  • i co najbardziej widoczne szybko krwawiące, zwłaszcza przy szczotkowaniu

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż obejmuje podanie przez lekarza szczegółowych informacji odnośnie sposobów właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Należy przede wszystkim  dobrać prawidłową szczoteczke oraz technike szczotkowania dostosowaną do stanu uzębienia i przyzębia pacjenta. Dodatkowo zaleca się środki wspomagające oczyszczanie jamy ustnej tj. płyn do płukania, nić dentystyczna czy też specjalistyczne wykałaczki bądź szczoteczki międzyzębowe do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni zębów.

Skaling naddziąsłowy

Jest to zabieg usuniecia kamienia nazębnego gromadzącego się na powierzchniach koron zębów z użyciem specjalistycznych urządzen nazywanych skalerami. Skaling jest zabiegiem z reguły bezbolesnym, zwykle odczuwalne są jedynie drgania. Bolesność wzrasta w przypadku wystąpienia stanu zapalnego i obnażenia szyjek zębowych. Zabieg skalingu kończony jest polerowanie powierzchni co chroni przed ponownym osadzaniem się kamienia. W miejscach obnażonych szyjek zębowych należy po zabiegu zastosować lakier fluorkowy w celu zapobiegania ich nadwrażliwości i zabezpieczeniu przed próchnicą.

Skaling poddziąsłowy

Najczęściej stosowany wraz z zabiegiem skalingu naddziąsłowego. Używamy tu również skalera a także narzędzi ręcznych tj. kirety. U pacjentów wrażliwych wskazane jest użycie znieczulenia. Etapem końcowym jest root planing, czyli wygładzenie powierzchni korzenia oraz nałożenie lakieru fluorkowego.Powrót do oferty

 

ELIXIR - Klinika Dentystyczna

Klinika Dentystyczna Elixir

ul.Jeździecka 21 F lok.5

05-077 Warszawa-Wesoła

ico tel 22 773 21 12     ico tel 518 662 799

facebookklimatyzacjaparkingudogodnienia dla niepełnosprawnychpłatność kartąico qr

Copyright © 2018 Klinika Dentystyczna Elixir All rights reserved
Designed and developed by Optimica.pl